VÝTVARNÝ KRÚŽOK

V škole aktívne pracuje pod vedením pani vychovávateľky Alžbety Havranovej výtvarný krúžok zameraný hlavne na výrobu šperku. O túto aktivitu je z radov žiakov veľký záujem. Svoje práce prezentujú potom na rôznych výstavách.

Stručný popis techniky šperku

Tvorba šperku je na základe využitia filigránskej techniky – stáčanie drôtu prstami rúk bez klieští a rôzne stáčanie pomocou klieští do špirál podľa fantázie alebo nákresov. Prispôsobujeme sa zo žiačkami hlavne k tvaru a sfarbeniu kameňa – čo chceme na ňom vyzdvihnúť.Osadenie kameňa nie je len spôsob ako ho upevniť do šperku. Hrá dôležitú výtvarnú úlohu a treba o ňom uvažovať už v prvých fázach návrhu s ohľadom na predpokladané vyžitie budúceho šperku, či už je to prsteň, náušnice, náramok, náhrdelník alebo brošňa. V dobrom osadení použitý kameň výrazne ožije. Do istej miery je metóda osadenia diktovaná druhom použitého drahého kameňa, ale to neznamená že tvorca nemá priestor ho ďalej upravovať a zdobiť. Alebo skúsiť úplne novú techniku.

Pri posudzovaní farebných drahých kameňov má farba celkom zásadný význam a to podobne významnú úlohu zohráva i pri vytváraní riešenia šperku s inými farebnými kameňmi. Pre dizajn je odtieň, jeho sýtosť a prípadný nádych veľmi dôležitý: niekedy tvorí ťažisko celého šperku, inokedy len jemne ladí, či naopak kontrastuje z rôznym použitým drôtom. Ako výrazne farba pôsobí, to záleží len tiež na opracovaní kameňa, čo je opäť dôležitá stránka dizajnového riešenia.
Pri práci so žiačkami využívame šperkársky strieborný drôt- dovoz z Nemecka a koncovky na náušnice, náramky a brošne dovoz z Maïarska, ktoré si zabezpečujeme v predajniach Da Vinci alebo na medzinárodných burzách minerálov, drahých kameňov a fosílií.